İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Yeşil Çay Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler

Yeşil Çay Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler

Yeşil Çay Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler

Yeşil çay son yıllarda özellikle sağlıklı beslenme tavsiyeleri arasında adını sıkça duyduğumuz bir çay çeşidi. Yeşil çay her ne kadar son yıllarda popüler olmuş olsa da, yeşil çayın tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar dayanıyor. Yani yeşil çayın tarihi en az siyah çay kadar eski. Peki sıkça adını duyduğumuz yeşil çay ne işe yarıyor ve neden uzmanlar tarafından bu kadar çok öneriliyor.

Günümüzde genellikle kilo vermek isteyenler tarafından tüketiliyor olsa da yeşil çayın aslında bir çok faydası mevcut. En bilinen özelliği yağ yakmaya yardımcı olması. Yeşil çay üzerinde yapılan araştırmalar yeşil çayın kanser dahil bir çok hastalığa iyi geldiğini kanıtlamış durumda. Yüksek tansiyon hastaları, şeker hastaları ve kolestrol şikayetleri olan kişilere de yeşil çay şiddetle öneriliyor.

Bunların dışında yeşil çay güçlü bir antioksidan olma özelliği de taşıyor. Vücutta biriken toksin maddelerin vücuttan uzaklaştırılması da yine düzenli olarak tüketilen yeşil çayla mümkün hale geliyor.

Yeşil çay normal çay demlemekten farklı bir şekilde hazırlanmıyor. Aktarlarda ya da bir çok markette bulabileceğiniz yeşil çayı demliğe koyup üzerine sıcak su eklemek suretiyle kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Ayrıca yeşil çay hazır poşetler halinde de bulunabiliyor. Poşet çay üreticilerinin hepsi yeşil çay üretimi yapmakta. Piyasada bilinen bir çok çay markasının yeşil çayı da bulunuyor.

İnsanların en sık ilgilendiği konu tabi ki yeşil çayın kilo verdirme özelliği. Yapılan araştırmalar yeşil çayın metabolizma hızlandırıcı etkisini kanıtlamakta. Bunun yanı sıra yeşil çay yağ yakıcı özelliği nedeniyle özellikle bel çevresindeki yağların yakılmasında büyük önem taşıyor. Yağlanmayı önlemesi nedeniyle doğal olarak kalp krizi riskini de minimum seviyeye indiriyor. Sadece yeşil çay içerek kilo verilmeyeceği aşikar. Yeşil çay tüketirken yeme ve içmenize de dikkat etmeli bunların yanı sıra bolca egzersiz yapmalısınız.

Yorum Yap

Yorum Yap