İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bilim
 3. Soda Ve Maden Suyu Aynı Şey Mi?

Soda Ve Maden Suyu Aynı Şey Mi?

Soda Ve Maden Suyu Aynı Şey Mi?

Özellikle yemeklerden sonra tercih ettiğimiz maden suları içerdiği yüksek oranda mineralle oldukça sağlıklı içeceklerdir. Marketten aldığımız maden sularının üzerinde bazen maden suyu, bazen ise soda yazmakta. Gerçekte bu ikisi arasında fark var mı gelin beraber bakalım.

Maden suları, termal suların yer yüzüne çıkması neticesinde elde edilen sulardır. Bunu biraz açmak gerekirse, yerin metrelerce altında magmaya yakın bölgelerde bulunan sular vardır. Bu sular mağma etkisiyle çok yüksek sıcaklıklara sahiptir. Sıcaklığın yanı sıra, magmatik kayalarla etkileşime girdiği için de kayaların içerdiği mineralleri de bünyesine alır. Ve böylece bu termal sular yüksek mineral içerir. Normal suların 10 katı kadar mineral içeren termal sular vardır. Bu sular bazı noktalarda yer yüzüne çıkarlar. Evet doğru bildiğiniz, kaplıca dediğimiz termal turistik yerler bu zengin mineral içeren suların yer yüzüne çıktığı noktalardır. Maden suları da bu termal sıcak suların soğuması sonucu içecek olarak tüketilmektedir. Maden sularının içerdiği gaz şişeleme yapılırken eklenmektedir. Yani maden suyu doğasında gazlı bir içecek değildir.

Peki soda nedir? Soda ise normal yani yüksek mineral içermeyen suların içerisine gaz eklenerek satışa sunulmasıdır. Maden suları gibi yüksek mineral içermezler. Musluk suyundan pek farkları yoktur açıkçası. Sodaların üzerinde yüksek mineral ibaresi bulunmaz. Maden suyu ve sodayı ayırmanın en kolay yolu, şişe üzerinde yüksek mineralli su ibaresini aramaktır. Eğer şişe içerisindeki su yüksek mineral değerlerine sahipse bilin ki bu maden suyudur.

Maden suları vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri karşılamak için tüketebileceğiniz en doğal içeceklerin başında gelmektedir. Maden sularını bol bol tüketmenizde hiç bir sakınca yoktur.

9.7110
9.7Ortalama Puan
Yazıyı Faydalı Buldunuz Mu?

 • Faydalı
  9.9
 • Bilgilendirici
  9.5
 • Okunmalı
  9.7
Yorum Yap

Yorum Yap