İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Sigarayı Bıraktığımızda Vücudumuzda Ne Değişiklikler Meydana Geliyor?

Sigarayı Bıraktığımızda Vücudumuzda Ne Değişiklikler Meydana Geliyor?

Sigarayı Bıraktığımızda Vücudumuzda Ne Değişiklikler Meydana Geliyor?
2

Sigara bağımlılığı modern insanın en büyük sorunlarından biri. Sigara içerisinde bulundurduğu toksin maddeler nedeniyle bizleri ölüme götüren bir zehir. Sigara bağımlılığı o kadar güçlü bir bağımlılık ki, bağımlılık derecesi neredeyse eroine yakın. Bu nedenle sigara, bırakılması en zor bağımlılıklar arasında yer alıyor. Bu zorlu süreci atlatıp sigarayı bırakabilirsek eğer vücudumuzda ne gibi değişiklikler oluyor peki, gelin hep beraber bakalım.

Sigarayı bırakmaya karar verdik ve yarım saat boyunca sigara içmedik; bu andan itibaren kan basıncımız normal seviyeye dönmeye başlıyor ve ayrıca kalp atış hızımız yani nabzımız da normal değerlerine ulaşıyor. Kanımızdaki nikotin seviyesinin düşmeye başlaması için ise sigarayı bırakalı yaklaşık 8 saat geçmiş olması gerekiyor.

Sigarayı bıraktıktan 12 saat sonra kanımızdaki oksijen seviyesi artmaya başlıyor. Tabi ki tamamen normal değerlere dönmüyor ancak normale dönme yolunda ilerleme kaydediyor. Oksijen seviyesinin artmaya başlaması demek kandaki karbonmonoksit seviyesinin de düşmesi anlamına geliyor. Sigarayı bıraktıktan tam 1 gün sonra ise kandaki karbonmonoksit seviyesi normal değerlerine dönüyor. Ve buna bağlı olarak enerji artışını da hissetmeye başlıyorsunuz.

Sigarayı bırakmamızın üzerinden tam 2 gün geçti. Vücudumuzda nikotin tamamen uzaklaştı. Artık nikotin içermeyen bir vücuda sahibiz. Ve tabi doğal olarak sigara içme isteğimiz oldukça artmış durumda. Bu noktada sigara içmezseniz bu işi başaracağınızdan emin olabilirsiniz.

3. günün sonunda enerjimizdeki artışı fazlasıyla hissediyoruz. Sigara içtiğiniz günlerdeki o yorgun ve bitkin haliniz aklınıza geldikçe kendinizi yeniden doğmuş gibi hissediyorsunuz 3. günün sonunda. Bu yaşadıklarınızın üzerinden 1 gün geçtikten sonra ise kanınızdaki antioksidan seviyesi artmaya başlıyor ve hastalıklara karşı daha dirençli bir hale kavuşuyorsunuz. Akciğer ve böbreklerin temizlenmeye başlanması ise 5. günü buluyor.

Sigarayı bırakalı tam 1 hafta oldu, bu noktadan sonra akciğerlerinizdeki kılcal tüyler kendini temizlemeye başlıyor. Bu temizliğin belirtisi olarak ise bol bol balgam atma durumu ortaya çıkıyor. Balgam atma durumu kendini 2. haftanın sonunda daha da belli ediyor. Ciğerleriniz kendini temizlemeye daha çok zaman ayırıyor artık.

6. haftanın sonunda vücuttaki c vitamini seviyesi normale dönüyor. Bu da cildinizde parlama gibi belirtilerle kendini belli ediyor. 2 ay sonunda nefes almanız daha da kolay hale geliyor, hırıltı ve öksürükler azalmaya başlıyor. 3. ayın sonunda ise nefes alma zorlukları tamamen ortadan kalkıyor.

Sigara içmeyeli tam 6 ay oldu, akciğerleriniz çok daha iyi çalışıyor ve sigaranın psikolojik etkilerinden olan stres seviyesi düşmeye başlıyor. Beden sağlığınızın yanı sıra ruh sağlığınız da düzelme belirtileri gösteriyor. 9. ayın sonunda bağışıklık sistemiz eskisine göre daha iyi çalışmaya başlıyor. 1 yılın sonunda ise kalp hastalıkları riskiniz yarı yarıya azalıyor.

Kalp krizi ve felç gibi sigaraya bağlı hastalıkların hiç içmeyen biriyle aynı seviyeye dönmesi için ise tam 15 yıl gerekiyor. 15 yıl gerçekten de çok uzun bir süre. Hiç sigara içmemiş birisi ile aynı duruma kavuşmak için 15 yılı sigarasız geçirmeniz gerekiyor, o yüzden sigarayı şu an bıraksanız iyi edersiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap