İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Otomobillerde Kış Lastiği Kullanmak Neden Önemli?

Otomobillerde Kış Lastiği Kullanmak Neden Önemli?

Otomobillerde Kış Lastiği Kullanmak Neden Önemli?

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte otomobillerimizin lastiklerini de değiştirme zamanımız geldi. Bildiğiniz üzere otomobillerde kullandığımız lastikleri mevsimlere göre değiştiriyoruz. Peki bunu neden yapıyoruz? Yazın kullandığımız lastikleri kışın da kullanmak neden güvenli değil?

Bütün malzemeler, araba lastiklerinin yapıldığı malzeme de dahil olmak üzere çevre şartlarından oldukça kolay etkilenmektedirler. Mevsimler de, çevresel şartları oldukça farklı bir biçimde değiştirmekte. Malzemelerin etkilendiği en önemli çevresel faktör sıcaklıktır. Bir malzeme sıcak havalarda farklı bir tepki gösterirken soğuk havalarda çok daha farklı bir tepki gösterecektir. Örnek vermek gerekirse, yaz aylarında sarkan elektrik telleri kış aylarında daha sıkı bir hal almaktadır. Aynı mantık araba lastikleri için de geçerlidir.

Araba lastiği eğer sıcak havalara göre imal edilmişse, sıcak havalara göre yol tutuşu sağlayacak yani fazla genleşmeyecektir. Aynı lastiği kışın kullanırsak lastik çok sert bir yapıya kavuşacak ve yol tutuşu oldukça zayıf olacaktır.

Lastikleri mevsimlere göre değiştirmemizin tek nedeni tabi ki malzemelerin çevresel şartlara verdiği tepki değildir. Kış koşulları genellikle yağmur ve kardan oluşur. Doğal olarak da araçlar yağmurlu ya da karlı yollarda ilerler. Yaz için kullanılan lastiklerin üzerinde yer alan kanallar kuru ve sıcak yol için tasarlanmıştır. Ama biz kışın ıslak ve hatta buzlu yollarda seyahat ediyoruz, bu lastiklerle bu tür yollarda ilerlemek kaza riskini artırmaktadır.

Güvenli bir yolculuk için en önemli etkenlerden birisi uygun lastik seçimidir, unutmayın. Siz siz olun otomobil lastiklerinizi mevsimlere uygun seçin.

9.0110
9.0Ortalama Puan
Yazıyı Faydalı Buldunuz Mu?

 • Bilgilendirici
  8.6
 • Önemli
  9.0
 • Hayat Kurtarıcı
  9.5
Yorum Yap

Yorum Yap