İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Osmanlı’da Maymunların İdam Edildiği İlginç Olay
Trendlerdeki Yazı

Osmanlı’da Maymunların İdam Edildiği İlginç Olay

Osmanlı'da en ilginç olaylardan birisi olarak kabul edilen yüzlerce maymunun idam edildiği bir olay yaşanmıştır. Olay, Osmanlı'nın en parlak dönemlerinden birisi olan 3. Murat döneminde yaşanıyor.

Osmanlı’da Maymunların İdam Edildiği İlginç Olay

Osmanlı’da en ilginç olaylardan birisi olarak kabul edilen yüzlerce maymunun idam edildiği bir olay yaşanmıştır. Olay, Osmanlı’nın en parlak dönemlerinden birisi olan 3. Murat döneminde yaşanıyor.

Yavuz Selim zamanında başlayan Kuzey Afrika fetihleriyle beraber Osmanlı’da maymun nüfusunda ciddi bir artış yaşanıyor. Önceleri denizcilerin gözcü olarak kullandığı maymunlar, halk tarafından da sevilmeye başlıyor ve insanlar evlerinde maymun beslemeye başlıyorlar. Öyle ki İstanbul’da maymun satışı yapan onlarca dükkan da ardı ardına açılıyor. Bu dükkanların çoğu Galata bölgesinde yer alıyor.

Maymunların idam edilmesi hikayesinin baş kahramanı ise Molla Abdülkerim Efendi adındaki bir din adamı. Abdülkerim efendi 3. Murat‘ın en sevdiği din adamlarından birisi ve padişahla arası oldukça iyi. Son derece tutucu olan Abdülkerim Efendi gayrimüslümlerden nefret ediyor. Döneminde gayrimüslümlere sadece siyah ve kırmızı giyme zorunluluğu getirecek kadar da ırkçı bir adam.

Maymunların idam edilmesi hikayesi de bu zatın Fatih Camii’nde bir cuma hutbesi vermesiyle başlıyor. Molla Abdülkerim cuma hutbesinde, kadınların bu maymunları evlerinde kötü işlerde kullandığını, onlarla zina yaptığını öne sürüyor. Bu fetva ile gaza gelen halkı da arkasına alan Abdülkerim Efendi Galata’daki maymun dükkanlarını basıyor. Tarih kitaplarında bu gün “dallarında maymun sallanmayan tek bir ağaç kalmadı” notuyla yazılıyor. Büyük bir maymun katliamı yapan ekip hayvanseverlerin de nefretini kazanıyor. Maymunları elleriyle asan Molla, büyük maymunlar için ise idamlarını kolaylaştırmak için idam sehpası yaptırıyor. Abdülkerim Efendi, o günden sonra halk arasında “Maymunkeş” olarak anılıyor. Yine tarihçiler, Abdülkerim Efendi’nin öldüğü gün hayvanseverlerin şehrin her yerinde kutlamalar yaptığını tarih kitaplarında yazmışlardır.

Yorum Yap

Yorum Yap