İlginizi Çekebilir
9.4
İdeal Çay Nasıl Demlenir?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kusursuz Bir Cilt İçin Gece Bakımı Nasıl Yapılır?

Kusursuz Bir Cilt İçin Gece Bakımı Nasıl Yapılır?

Kusursuz Bir Cilt İçin Gece Bakımı Nasıl Yapılır?

Kusursuz bir cilde sahip olmayı her insan ister. Yağdan arınmış, kuru olmayan ve parlak bir cilt herkesin sahip olmak istediği bir şeydir. Bildiğiniz gibi cildimiz en çok fiziksel etkiye kalan organımızdır. Dış etkilere açık olduğu için cildimiz dış etkenlerden çok kolay etkilenir. Bu etkenlerin en başında güneş gelmektedir. Güneş cildimiz için en büyük düşmandır. Kusursuz bir cilde sahip olmanın yolu her ne kadar bu etkileri azaltmak gibi görünse de, insanların atladığı en önemli unsur gece bakımıdır. Gece bakımı, biz uyurken cildimizin yenilenme hızını artıran en önemli bakım türüdür. Gece bakımını genellikle pek vaktimiz olmadığı için önemsemeyiz. Ama kusursuz bir cilt için en önemli noktanın gece bakımı olduğu unutulmamalıdır. Gece bakımının önemini anlattıktan sonra, gece bakımını nasıl yapacağımıza gelin beraber göz atalım.

1-Cilt Temizliği Ve Cildi Kimyasallardan Arındırma

İnsanların cilt bakımı konusunda en sık duyduğu şey muhtemelen bu arındırma mevzusudur. Yatmadan önce yüzümüzü temizlememiz gerektiği yıllarca pek çok kez söylenmiştir. Özellikle makyaj varsa yüzümüzde makyajı temizlemeden uyumamamız gerektiğini binlerce kez duymuşuzdur. Klişe ama kesinlikle önemli bir aşama olan yatmadan önce yüz temizliği, cildimizin kimyasallardan arındırılarak nefes almasının en önemli adımıdır. Kullandığımız makyaj malzemeleri bir çok kimyasal içerirler ve bu kimyasallar yüzde uzun süre kalırsa yüzde sivilce, siyah nokta ve çeşitli lekeler oluşmasına neden olmaktadır. Gece bakımının ilk adımı cildin temizlenmesidir. Bu temizliği kullandığınız tonikler veya temizlik araçlarıyla yapabilirsiniz. Seçim tamamen size kalmış.

2- Yüz Masajı

Temizlik işlemini bitirdikten sonra ikinci adımımız olan yüz masajına geçebiliriz. Yüz masajının temel görevi yüzümüzdeki kan akışını hızlandırarak yüze daha fazla kan taşınmasıdır. Bildiğiniz gibi kan bütün organlara canlılık verir. Tıpkı suyun bitkilere hayat verdiği gibi. Yüzümüzdeki kan akışını hızlandırmak yüzümüzün daha canlı görünmesini ve cildin kendini yenilemesini sağlar. Yüz masajı oldukça basit bir işlemdir ve uygulanması kolaydır. Yapmanız gereken tek şey parmak uçlarınızı yüzünüze dokundurup ileri geri hareketler yapmak. Özellikle göz çevresinde kırışıklık oluşan bölgelere uygulamanız kırışıklıklarınızın da azalmasına yardımcı olacaktır. Yüz masajı yaparken yüzünüzü yer çekiminin tersi yönde yani yukarıya doğru gerdirmeniz de cildiniz için güzel sonuçlar verecektir.

3- Tonik Ve Cildi Nemlendirme

Cildimiz için bir diğer önemli kısım ise cilde tonikle bakım yapmaktır. Kullandığınız cilt bakım toniğini bir pamuğa ya da benzer bir ürüne sürerek yüzünüze pres yapın. Unutmamanız gereken şey ise bu işlemi yüz temizleme işleminden sonra yapmanız gerekiyor olması. Temizlenmiş ve kirlerden arınmış cildimize tonik uygulayarak gözeneklerin sıkılaşmasını ve cildimizin daha gergin olmasını sağlarız. Eğer herhangi bir tonik kullanmıyorsanız evdeki doğal ürünlerinizi de tonik olarak kullanabilirsiniz. Sirke ve gül suyu gibi doğal ürünler harika birer toniktir.

Tonik işleminden sonra nemlendirme işlemine geçebiliriz. Nemlendirme işlemi bir cilt için en önemli işlem desek abartmış olmayız. İster yağlı ister kuru bir cilde sahip olun cildinizin mutlaka neme ihtiyacı vardır. Kırışıklıkların en büyük sebebi cildin nemini kaybetmeye başlamış olmasıdır. Nemini kaybetmiş cildin bir başka belirtisi ise cildin eski parlaklığını kaybetmesidir. Nem cilt için en önemli şeydir. Kullandığınız nemlendirici ürünün cildinize uygun olmasına dikkat edin. Kullandığınız nemlendirici cildinizdeki yağ oranını artırmamalı ya da kuru bir cilde sahipseniz cildinizin pul pul dökülmesine neden olmamalıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz bu üç işlem cilde her gece yatmadan önce uygulanması gereken olmazsa olmaz işlemlerdir. Bu işlemleri rutininiz haline getirerek hayalini kurduğunuz kusursuz cilde kısa sürede sahip olabilirsiniz. Rutin işlemleri anlattıktan sonra şimdi de haftada bir uygulamanızda fayda olan peeling ve maske işlemini anlatmaya başlayalım.

4- Maske Ve Peeling

Maske ve peeling işlemi cilde haftada bir uygulanması gereken bir işlemdir. Burda amaç ciltteki gözenekleri dolduran kirleri, yağları, siyah noktaları derinlemesine temizlemektir. Günlük yapılan temizlik cildi maske ve peeling gibi derinlemesine temizlemez. Bu derinlemesine temizliği maskeler yardımıyla kolayca yapabiliriz. Peelingin bir diğer yararı ise ciltteki ölü deriyi temizlemesidir.

Peeling işleminde cildinize uygun ürünü bulmanız çok önemli. Örnek vermek gerekirse sivilceli bir cilde sahipseniz iri taneli peelinglerden uzak durmanız şart. İri taneli peeling uygulaması sahip olduğunuz sivilceleri artıracaktır. Bu da epey canınızı sıkan bir durum olacaktır. Bu nedenle peeling seçerken cilt tipinize göre seçim yapmanız gerektiğini unutmayın.

Maske işleminde de yine cilt tipiniz ve cildinizin neye ihtiyaç olduğu ön planda. Maske seçerken de aynı peeling de olduğu gibi cilt tipinize uygun ürünler seçin. Örnek vermek gerekirse yağlı bir cilde sahipseniz yağlı ciltler için üretilmiş dengeleyici maskeler kullanmalısınız. Cildinizin neme ihtiyacı varsa cildin nem dengesini ayarlayan maskeleri kullanmanız yine istediğiniz cilde sahip olmanızın altın kurallarıdır. Son zamanlarda piyasada çok çeşitli maskeler bulunmakta. Bu maskelerin içeriğinde ne olduğunu bilmiyoruz. Maske tercihlerinizi bu ucuz maskelerden yana değil de piyasada kendini kanıtlamış markaların maskelerinden yana kullanmanız cildiniz için çok daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap