1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. KOSGEB Girişimcilik Desteği Nedir?

KOSGEB Girişimcilik Desteği Nedir?

KOSGEB Girişimcilik Desteği Nedir?
1

Bir kamu kuruluşu olan KOSGEB, küçük orta işletmeleri ve girişimcileri desteklemek amacıyla kurulmuş bir kurumdur. Kurum, çeşitli teşvik ve desteklerle işletmeleri desteklemektedir. Bu yazımızda anlatacağımız destek türü, yeni bir işletme kurma düşüncesi olan girişimcilere verilen girişimcilik desteği olacak.

Girişimcilik desteği, KOSGEB’in düzenlemiş olduğu girişimcilik eğitimini alan kişilerin işletmelerini açmaları sonucunda alacakları destek türüdür. Girişimcilik desteği, kira, personel maaşı, makine teçhizat gibi başlıklar altında verilmektedir. Bu destekten yararlanabilmek için ilk şart, girişimcilik eğitimini tamamlamaktır. Aynı zamanda girişimci aynı faaliyet alanında son 1 yıl içerisinde şahıs işletmesi açmamış olmalıdır. Bir diğer şart ise girişimcinin herhangi bir alanda faaliyet gösteren bir işletmede %50’den fazla ortaklığının olmamasıdır.

Bu şartları sağlayan herkes KOSGEB’in girişimcilik desteğinden faydalanabilmektedir. Girişimcilik desteği belirli başlıklar altında belirli oranlarla kısıtlanmıştır. Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteğinde en çok 18.000 TL; İşletme Giderleri Desteğinde(kira ve personel giderleri için) en çok 30.000 TL geri ödemesiz olarak ödenebilir. Sabit Yatırım Desteği kapsamında en çok 100.000 TL, faizsiz ve geri ödemeli olarak destek alınabilmektedir. Bunların yanı sıra hiç bir fatura dekont ibrazı olmadan işletme kuruluş desteği her girişimciye 2.000 lira sabit olmak üzere ödenir.

Girişimcilik eğitimi 4 gün sürmektedir. Eğitimi tamamladıktan sonra işletmenizi kurup, KOSGEB’e başvurunuzu yaptıktan sonra ödemelerinizi almaya başlayabilirsiniz. İşletme kuruluşundan sonra KOSGEB sizden bir takım evraklar isteyecektir. Bu evraklar arasında en önemli olan şey işletmeniz için oluşturacağınız KOSGEB iş planı olacaktır. İş planınızı oluşturup, sistem üzerinden projenizi tamamlayıp ödeme talebinde bulunabilirsiniz. Bu işlemler için KOSGEB danışmanlık firmalarından detaylı bilgi alabilirsiniz. KOSGEB danışmanlık hizmeti veren firmalar, iş planınızın, projenizin hazırlanmasından ödeme taleplerinin girilmesine kadar her konuda hizmet vermektedirler.

KOSGEB iş planı, işletmeniz hakkında bir çok bilginin girildiği bir projedir. İş planında, işletmenizin uzun ve kısa vade hedefleri, gider ve gelir tabloları, misyon ve vizyonunuz, rakip analizi gibi çeşitli bilgiler yer almaktadır. KOSGEB’in işletmenize destek vermesi için iş planınızın işletmeniz hakkında doğru bilgiler içeriyor olması çok önemlidir.

Eğer siz de KOSGEB girişimcilik desteğinden faydalanmak istiyorsanız KOSGEB Danışmanım Danışmanlık Hizmetinden bilgi alabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap