İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kültür
  3. Kindle Nedir Nasıl Kullanılır?
Trendlerdeki Yazı

Kindle Nedir Nasıl Kullanılır?

Teknoloji artık hayatımızın her alanında yer alıyor. İşlerimizi kolaylaştıran teknolojik gelişmeler bir çok alışkanlığımızı da kökünden değiştiriyor. Bu değişime uğrayan alışkanlıklarımızdan birisi de kitap okuma alışkanlığı.

Kindle Nedir Nasıl Kullanılır?

Teknoloji artık hayatımızın her alanında yer alıyor. İşlerimizi kolaylaştıran teknolojik gelişmeler bir çok alışkanlığımızı da kökünden değiştiriyor. Bu değişime uğrayan alışkanlıklarımızdan birisi de kitap okuma alışkanlığı.

Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen e-kitap okuyucular bir çok insanın hayatını oldukça kolaylaştırıyor. Bu kitap okuyucular arasında en popüler olanı ise Amazon tarafından üretilen Kindle. Kindle, e-kitap okuyucu piyasasından en çok payı alan kitap okuyucu olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda da sizlere Kindle nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Öncelikle Kindle bir e-kitap okuyucudur. Piyasada satılan diğer e-kitap okuyucularla aynı işleve sahiptir. Ancak Kindle’ı diğer kitap okuyuculardan ayıran ya da öne çıkaran bir çok özelliği bulunmaktadır. Dijital kitap dünyasına girmek isteyen büyük bir çoğunluk e-kitap okuyucu tercihini Kindle’dan yana kullanmaktadır.

Neden E-Kitap Okumalıyız ?

E-kitaplar bir çok anlamda biz kitap severlere ayrılacıklar sunmaktadır. Öncelikle doğa dostu bir insansanız e-kitap okuyarak ağaçların korunmasına katkı sağlayabilirsiniz. Evet bu çok güzel bir olay peki ama başka neler sunabilir bize e-kitaplar?

Tatilde yanınızda binlerce kitap taşımak için en ideal araç Kindle’dır.

E-kitaplar hafiftir ve yanınızda binlerce kitap taşıyabilirsiniz. Evet yanlış duymadınız, bir kindle içerisinde binlerce kitap bulundurabilir. Yani kütüphanenizi her an yanınızda bulundurabilirsiniz. Araştırma yapmayı sevenler ve gezginler için bu çok avantajlı bir özellik. Seyahate sık sık çıkanlar bilir ki, çantalarına 2 ya da 3 kitap koymak bile çantanın yükünü oldukça fazla bir şekilde arttırmaktadır. Kindle’ın ise ağırlığı sabittir ve bu sabit ağırlık içerisinde binlerce kitap taşımaya olanak tanır.

Kindle Göz Yorar mı?

Kindle doğa dostudur demiştik. Ama ayrıca Kindle göz dostudur da. Kindle ve benzeri e-kitap okuyucular, tablet telefon ekranlarından farklı bir ekrana sahiptir. Bu dijital okuyucuların ekranları e-mürekkep (e-ink) denilen bir teknolojiye sahip. Adından da anlaşılacağı gibi bu ekranları mürekkepli baskılardan, kitap sayfalarından ayırmak mümkün değil. Bildiğimiz mürekkepten hiç bir farkı yok. Bu nedenle de gözlerimizi yormadan saatlerce kitap okuyabiliyoruz.


Gökyüzü kaybolmaz, kitapların şarjı bitmez, bisikletlerin benzini bitmez, hayvanlar kötülük düşünmez, sizi terk etmezler. Özgürlük budur, özgürlük ucuzdur.

Kindle’ın Şarjı Ne Kadar Gidiyor?

Sosyal medyada sıkça duyduğumuz bir cümle var hani. Kitapların şarjı bitmez, gökyüzü kaybolmaz ve bisikletlerin de benzini bitmez. Sanırım böyle bir cümleydi… Kitapların şarjı bitmez doğru, ama Kindle’ın da şarjı hiç ummadığınız kadar uzun gider. Şarjını tam doldurduğunuz bir Kindle’ı bir ay hiç şarja takmadan kullanabilirsiniz. Evet yanlış duymadınız tam bir ay!

E-kitapları Nereden Bulurum?

Bir diğer merak edilen konu ise, aradığımız her kitabın e-kitap versiyonunu bulabilir miyiz? İnternette binlerce kitabın yer aldığı arşivler var ve bu arşivlerde aklınıza gelebilecek her türlü kitabı bulmanız mümkün. Facebook’da e-kitap paylaşımları yapılan büyük bir grup da var. Bu grupta aklınıza gelebilecek her türlü kitabı bulabiliyorsunuz. Bir diğer konu ise bu cihazlarda ne tür uzantıları tercih etmeliyiz? Kindle tarzı e-kitap okuyucularda Pdf yayınları değil de mobi ve e-pub uzantılı kitap dosyalarını tercih etmeniz okuma keyfi açısından çok önemli. Kindle için ise en iyi formak mobi formatıdır. Pdf, normal kağıda basılmış bir sayfadan farksızdır. Ama mobi ve e-pub gibi e-kitap uzantıları tamamen dijitaldir. Öyle ki, bu uzantılı kitaplarda her harf ayrı kodlandığı için harfleri büyütüp küçültebilirsiniz. Kitabın yüzde kaçını bitirdiğinizi, kitabı bitirmeniz için ne kadar süre daha kitap okumanız gerektiği gibi bir çok veriye ulaşabilirsiniz.

9.8110
9.8Ortalama Puan
Yazı Hakkında

  • Bilgilendirici
    9.8
  • Teknolojik
    9.7
Yorum Yap

Yorum Yap