1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Hamilelik Belirtileri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hamilelik Belirtileri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hamilelik Belirtileri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hamilelik duygusu şüphesiz ki kadınlar için en özel dönemlerin yaşandığı vakittir. Dünyaya bir çocuk getirme hazırlığı içerisinde olan anne adayları hamile olup olmadıklarını çeşitli belirtiler doğrultusunda öğrenmektedir. Bu belirtiler bazı kadınlarda yumurtalık döneminden sonra 3 gün içerisinde kendini gösterir iken bazılarında ise 3 aya kadar çıkabilmektedir. Hamileliliğin ilk ve en net belirtileri arasında ise sık sık küçük tuvalete çıkmak, göğüs ve bu bölgede meydana gelen hassasiyet ve ruh halindeki ani değişikliklerdir.

Hamile olup olmadığınızı anlamanızı sağlayacak erken dönem belirtilerinden en neti adet kesilmesidir. Kadınlarda çeşitli nedenlerden dolayı hamilelik semptomları hemen kendini belli etmez iken zaman içerisinde kendini belli edecektir.

2018’in En Trend Gelinlik Modelleri İçin Tıklayın !

Hamilelik Döneminde Meydana Gelecek Bazı Değişimler

Adet Görememek veya Az Kanama Olması: Kadınların her ay düzenli olarak gerçekleştirdikleri adet döneminde aksama olması hamileliğin en önemli işaretidir. Kadınlarda çeşitli hormonsal nedenlerden dolayı dönem dönem adet gecikmeleri meydana gelir iken hamileliğin net belirtileri arasında yer almamaktadır. Bazı kadınlarda ise hamilelik belirtisi olarak hafif ve kısa sürmekte olan kanamalar meydana gelebilmektedir.

Göğüs ve Göğüs Uçlarında Hassasiyet: Kadınlarda göğüs bölgesindeki hassasiyetlerin en çok yaşandığı dönemler ergenlik ve hamilelik dönemidir. Bu dönemlerde östrojen hormonunun etkisi ile göğüsler büyümeye başlar ve daha hassas olur. Hamileliğin en net belirtileri arasında yer almakta olan göğüs ve göğüs uçlarındaki hassasiyet ise süt kanallarının açılması ve doğacak olan çocuğa hazırlık yapmasıdır.

Sık Sık İdrara Çıkma: Hamilelik dönemindeki en net belirtilerden bir diğeri de sık bir şekilde idrara çıkmaktadır. Hamileliğin erken dönem belirtileri arasında yer almakta olan sık sık idrara çıkmak hamilelik nedeni ile böbreklere %35 ile %70 oranında daha fazla kan akışı sağlanmasıdır.

Mide Bulantısı ve Kusma: Hamileliğin ilk dönemlerinde meydana gelecek olan belirtilerden biri de kusmadır. Halk arasında da net bir şekilde bilinen mide bulantısı ve kusma özellikle sabah saatlerinde meydana gelmektedir. Hamilelik döneminde yaşanacak olan mide bulantısı ve kusma eylemi hamilelik döneminde vücuttaki hormonlarınızın reaksiyona verdiği tepkiye göre şiddet değiştirmektedir.

Yorgunluk: Hamilelik döneminde anne adaylarının en sık şikayetçi olduğu ve yaşadıkları belirtilerden biri de yorgunluk hissidir. Vücuttaki ani hormon değişiklikleri anne adaylarında özellikle hamileliğin ilk 12 haftasında yorgunluk hissi yaratmaktadır. Hamileliğin yorgunluk belirtileri ve netleştikten sonra yaşantınıza dikkat etmelisiniz.

Hamile Olduğumu Kesin Olarak Nasıl Öğrenirim?

Bu belirtiler size her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Bu bahsettiğimiz belirtiler bir çok faklı şey sonucu da oluşabilir. Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız eczanelerde satılan hamilelik testlerinden mutlaka edinin. Bu test çubukları hamilelik konusunda size kesin bilgiyi verecektir.

Hamilelik Testi

Yorum Yap

Yorum Yap