İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Güneş Sisteminin En Gizemli Gezegeni: Venüs

Güneş Sisteminin En Gizemli Gezegeni: Venüs

Güneş Sisteminin En Gizemli Gezegeni: Venüs
2

Venüs, roma mitolojisinde aşk tanrıçası Afrodit ile özdeşleştirilmiş güneş sistemindeki en gizemli gezegenlerden birisi. Öyle ki bu gizemi nedeniyle kadınların Venüs’ten geldiğine inanıyoruz. Venüs, Güneş’e yakın ikinci gezegen olma özelliği taşıyor. Bu nedenle tahmin edebileceğiniz üzere oldukça sıcak bir gezegen. Hatta Venüs, Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür’den bile daha sıcaktır. Ve bu sıcaklık nedeniyle Dünya’da oluşan yaşam şeklinde bir yaşamın oluşmasına hiç de elverişli değil.

Venüs’ün insanlar açısından en ilginç özelliklerinden birisi, yılın belirli dönemlerinde güneş tam batmadan ve tam doğmadan önce çıplak gözle görülebilir olması. Bunun sebebi Venüs yüzeyinin çok parlak olması olarak açıklanıyor. Venüs, Dünya’ya en yakın olduğu zamanlarda Güneş ve Ay’dan sonra gökyüzündeki en parlak gök cismi olma özelliğini de elinde bulunduruyor.

Venüs hakkındaki en ilginç bilgilerden biri ise, Venüs’ün diğer gezegenlere göre ters yönde dönüyor olmasıdır. Yani Venüs’te yaşasanız Güneş’in batıdan doğup, doğudan battığına şahit olursunuz. Ayrıca Venüs’ün bu dönme hareketi oldukça yavaştır. Bu nedenle Venüs’ün bir günü neredeyse Dünya’nın bir yılına eşittir.

1962 yılından itibaren Venüs yüzeyine tam 26 tane araç indirilmiş ve Venüs hakkında çok geniş araştırılmalar yapılmasına olanak tanınmıştır. Bu araştırmalar sonucu Venüs’ün yüzey haritası ve geçmişte yaşadığı değişimler net bir şekilde ortaya konulmuştur. Elde edilen veriler ışığında gezegenin geçmişinde çok büyük yanardağ patlamalarına ev sahipliği yaptığı bilgilerine ulaşılmıştır. Bu volkanik hareketler gezegen üzerinde halen varlığını sürdürmektedir. Venüs aşırı sıcak olması ve bu yanardağ faaliyetleri nedeniyle tam bir cehennemdir.

Yorum Yap

Yorum Yap