İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğlence
  3. Evde Bira Yapmak İsteyenler İçin Butik Bira Rehberi
Trendlerdeki Yazı

Evde Bira Yapmak İsteyenler İçin Butik Bira Rehberi

Son zamanlarda Türkiye'de evde bira yapımına ilgi son derece arttı. Bunun nedenlerinin en başında alkol fiyatlarının aşırı artmış olması gelse de, hobi olarak bira yapmak isteyenler de bir hayli fazla.

Evde Bira Yapmak İsteyenler İçin Butik Bira Rehberi
1

Son zamanlarda Türkiye’de evde bira yapımına ilgi son derece arttı. Bunun nedenlerinin en başında alkol fiyatlarının aşırı artmış olması gelse de, hobi olarak bira yapmak isteyenler de bir hayli fazla. Evde bira yapmayı düşünenler tam olarak nereden başlayacağını bilmiyorlar. Aslında internet üzerinden küçük bir araştırmayla evde bira yapımı hakkında detaylı bilgiler bulabilmeniz mümkün. Bu yazımızda da sizlere evde bira yapımı hakkında detaylı bir anlatım sunacağız.

Hazır Bira Kiti Ve Bira Yapım Ekipmanları

Öncelikle evde bira yapımı için elinizde bulunması gereken bazı ekipmanlar var. Bu ekipmanları, hazır bira yapım kitleriyle birlikte alabileceğiniz gibi hepsini ayrı ayrı da alabilirsiniz. Size tavsiyem bu işi ilk defa yapacaksanız hazır bir bira yapım kiti alarak bu işe başlamanız. Bu kit size bira yapımında ihtiyacınız olan her şeyi sunacaktır. İkinci ve daha sonraki bira yapım seferlerinde ise sadece malt ve maya gibi basit ve ucuz ürünler alarak bira üretiminize devam edebilirsiniz.

Hazır Bira Kiti

Öncelikle konuya başlamadan önce şunu belirtmekte fayda var. Türkiye’de evde bira üretimi bazı kanunlarla sınırlandırılmış durumda. Yılda sadece 360 litre bira üretme hakkınız var yasal olarak. Ve bu üretim sınırına da sadece kendiniz tüketmek kaydıyla sahip oluyorsunuz. Yani kısacası evde bir yıl boyunca üretebileceğiniz bira miktarı 360 litre. Aslına bakarsanız çok da az bir rakam değil. Bu bilgiyi verdikten sonra, almanız gereken ekipmanlar hakkında da biraz bilgi verelim.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi, eğer hazır bir bira yapım kiti alacaksanız bu kit içerisinde gerek duyduğunuz bütün malzemelerle birlikte gelecek. Mayalama kovasından, biraya lezzetini veren şerbetçi otuna kadar ihtiyaç duyduğunuz her şey bu hazır kitlerin içerisinde mevcut. Size tavsiyemiz bu kitleri alarak işe başlayın.

Malt Özü Ve Mayalama İşlemi

Kitinizi aldınız ve eve bir sürü malzeme geldi. Bira yapım işlemi bu noktadan sonra başlıyor ve asıl eğlenceli kısım da burası. Öncelikle elinizde devasa bir kova olacak. Bu kova birayı kuracağınız fermantasyon kovası. Kitinizle beraber gelen malt özü ve şerbetçi otunu bu kovaya dolduracağımız suya atacağız. Ama öncesinde kaynatılmış ve istenilen dereceye getirilmiş suyumuzu hazırlamamız lazım. Normal musluk suyunu büyük bir kazan ya da araçta kaynatıyoruz. Su sıcaklığı 32 derecelere indiği zaman suyumuzu kovaya doldurup, temiz bir bez parçasına koyduğumuz malt özünü suyun içerisine bırakıyoruz. Burada amaç, biranın berrak olması. Bez malt özündeki partiküllerin suya geçmesini engellerken özütünün suya karışmasına izin veriyor. Bir süre bu şekilde bekledikten sonra artık mayalama işlemine geçebilirsiniz.

Butik Bira Kovası

Mayalama işlemi için bira mayası kullanılıyor. Aslında kullanılan malt özü, maya ve şerbetçi otu biraların çeşidini belirliyor. Amerikan birası yapmak için farklı bir malt özü almanız gerekirken, içimi rahat bir bira için farklı bir şerbetçi otunu tercih etmeniz gerekiyor. İşin güzelliği de burada zaten. İşin içine girdikçe her yerden malt ve şerbetçi otu toplamaya başlayacaksınız ve her yeni bira üretiminizde farklı bir bira elde edeceksiniz.

Sıcak Suya Malt Eklenmesi

Malt özütü karıştırılmış suyumuz artık mayalanmaya hazır. Şerbetçi otumuzu da ekledikten sonra, suyun üzerine karıştırmadan mayamızı döküyoruz. Kovanın kapağını kapatıp, üzerine gaz çıkışını sağlayacak aparatımızı takıyoruz. Ve bu şekilde biramız üç hafta mayalanmaya başlıyor. Mayalanma olayı, karışımımızın içerisinde bulunan bakterilerin oksijen bulamayıp malt içerisindeki şekeri parçalayıp oksijen elde etmesiyle oluşan bir durum. Bakteriler şekeri parçalayıp oksijen elde ederken bir yandan da alkol üretiyorlar. Ortamdaki alkol seviyesi öyle bir noktaya geliyor ki, bakteriler ürettikleri alkolden dolayı ölüyorlar. Bu sayede biz de alkollü bir içecek, yani bira elde etmiş oluyoruz.

Mayalama işlemi 3 hafta kadar sürdükten sonra, artık bira yapım işlemimizin son aşamalarına geçebiliriz. Mayalanmanın bittiğini anlamak için kovamızın üzerindeki gaz çıkış borusuna bakabiliriz. Bu boruda üç hafta boyunca yoğun gaz çıkışı olurken son zamanlarda artık gaz çıkışı neredeyse durmuştur. Bu da bize mayalama işleminin bittiğini haber eden bir gösterge. Bu aşamadan sonraki aşamamız şişeleme aşaması.

Şişeleme İşlemi

Şişeleme için marketten kullanılmış şişe alıp dezenfekte edebilirsiniz. Ya da ben sıfır şişe kullanacağım diyorsanız yine internetten çok güzel tasarımlara sahip şişelerden alabilirsiniz. Bira kitinin içerisinde şişe gelmiyor ancak şişe kapağı ve kapak takma aparatı geliyor. Şişelerimizi dezenfekte ettikten sonra, kitimizle beraber gelen ya da başka bir yerden elde ettiğimiz pompa yardımıyla biramızı şişelere dolduruyoruz. Şişelerin kapaklarını kapatmadan önce her şişeye bir adet küp şeker atıyoruz ki biramız köpürsün. Bu şeker aslında bira içerisinde kalan eser miktardaki bakterinin yem olarak kullanacağı şekeri oluşturuyor. Bakteri bu son şeker kalıntısıyla oksijen ve alkol üretecek, biramızı açtığımız zaman da bu oksijen biramızın köpürmesine olanak tanıyacak.

Bira Şişesi Kapak Takma Aparatı

Şişeleme işlemi sonrası, kapak takma aparatımızı kullanarak bira şişelerini kapatıyoruz. Yine internette çok güzel tasarımlara sahip bira kapakları bulmak mümkün. Bu sizin zevkinize kalmış. Biraları kapattıktan sonra bu şekilde biralarımız bir hafta daha bekliyor. Bir hafta sonunda ise biralarınızı afiyetle içebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap