İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Elektronik Sigara Zararlı Mı?

Elektronik Sigara Zararlı Mı?

Elektronik Sigara Zararlı Mı?

Son yıllarda dünya genelinde popüler olan bir şey elektronik sigaralar. Elektronik sigaralar bir çok tartışmaya da neden oluyor. Elektronik sigaranın normal sigaradan daha zararlı olduğunu savunanlardan çok az zararı olduğunu düşünenlere kadar geniş bir yelpazede tartışılan bir konu.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, nikotin tütün ve aroma içeren hiç bir şey sağlıklı değildir. Dolayısıyla elektronik sigaralar da sağlıklı değil. Sigara ve elektronik sigara arasında bir kıyas yapıldığında ise çeşitli sonuçlarla karşılaşıyoruz.

Elektronik sigara kullananların çeşitli sağlık şikayetleri bildirdiği bilinmektedir. Bunlardan en çok rastlananları, ağızda kuruluk, tükürükte siyah ve kahverengi lekeler, dudak kuruluğu, ağız kokusu, ağızda plastik tattır. Bu şikayetler normal sigara tüketenlerde de görülebilmektedir.

Elektronik sigara savunucularının savundukları en büyük şey, elektronik sigaranın içerisinde katran, zifir, karbonmonoksit gibi sigaraya has zehirlerin bulunmaması. Bu geçerli bir savunma olabilir ama tek başına yeterli değil. Çünkü elektronik sigara likitlerinin içerisinde bulunan bazı maddelerin zararları tam olarak araştırılmış değil. Bu maddeler belki de çok zararlı maddeler olabilir.

Likitlerin içeriğini incelersek olursak likitlerin içerisindeki maddelerin VG, PG, Sıvı Nikotin ve Aromadan ibaret olduğunu görürüz. VG (Vegetable Glycerin), bitkisel gliserindir. PG (Propilen Glikol) ise, tatsız ve kokusuzdur. Bu iki maddenin insan vücuduna zararları tam olarak bilinmemektedir. Vücuda temas etmesi halinde zararı olmadığı bilinmesine rağmen buhar yoluyla ciğere çekilmesinin ne tür zararları olduğu henüz bilinmemektedir.

Elektronik sigara zararları tam olarak bilinmeyen farklı bir dünyadır. Konu hakkında araştırmalar hala sürmektedir. Normal sigara ya da Elektronik sigara ikisini de kullanmamanız sağlık açısından daha iyidir. Ama ikisinden birini tercih edecekseniz bu tamamen size kalmış. Konu hakkında bilimsel araştırmalar hala sürmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap