İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Doğal Saç Bakım Yöntemleri

Doğal Saç Bakım Yöntemleri

Doğal Saç Bakım Yöntemleri

Saçlarımız vücudumuzun en önemli ve dış etkilere en çok maruz kalan organıdır. Bu yüzden saçlarımız en hassas ve dolayısıyla en çok bakıma ihtiyacı olan organımızdır. Saç telleri zamanla yıpranır, incelir ve çoğu zamanda dökülür. Güçlü, parlak ve kalın telli saçlar için yapabileceğiniz şeyler mevcut. Bahsettiğimiz şeyler pahalı kimyasal ürünler ve kuaför bakımları değil. Anlatacağımız şeyler evde kendi imkanlarınızla uygulayabileceğiniz şeyler. Bu yazımızı okuduktan sonra öğreneceğiniz şeylerle güçlü ve kalın telli saçlara kavuşmuş olacaksınız.

Saç Diplerine Masaj

Saç tellerimizin kökleri kafa derimizin içerisinde yer almaktadır. Bu kökler ince kılcal damarlarla çevrelenmiştir. Bu bölgede kan akışı yavaşladığı zaman saç telleri beslenemez ve zayıflar. Bu zayıflık sonucunda hacimsiz, ince telli saçlar oluşur. Ve de en kötüsü beslenemeyen saç telleri zamanla dökülmeye başlar. Bunları yaşamamak için saçlarımızı yıkadığımız her zaman saç diplerimize masaj yaparak kan akışını hızlandırmalıyız. Kan akışının hızlanması saç köklerimizin güçlenmesine buna bağlı olarak da saç tellerimizin beslenmesine katkı sağlayacaktır. Saçlarımızı yıkamadan önce zeytin yağı ile saç diplerimize masaj uygulaması yapabiliriz. Saçımıza zeytin yağı sürdükten sonra parmak uçlarımızla hafif dokunuşlarla masaj yaparak saç köklerimizi güçlendirebiliriz. En etkili sonucu almak için zeytin yağının kafa derimize 15-20 dakika nüfus etmesini sağlamalıyız.

Şampuan Saç Kremi Ve Diğer Saç Bakım Ürünleri

Günlük olarak kullandığımız bu ürünler saçlarımıza zarar veriyor olabilir. Özellikle şampuanlar içerdiği güçlü kimyasallar nedeniyle saç tellerimizin incelmesine neden olmaktadır. Şampuanların içerisinde bulunan sülfat çok güçlü bir temizleyicidir ve bu nedenle saç tellerimizi yıpratır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey içeriğinde sülfat bulunmayan ve oldukça doğal şampuanları tercih etmenizdir. Aynı durum saç kremi, saç köpüğü gibi ürünler için de geçerli.

  • Sülfat içermeyen ve doğal olarak üretilen şampuanları tercih edin.
  • Kimyasal içermeyen doğal olarak üretilmiş saç spreyleri ve kremlerini tercih edin. İçeriğinde aloe vera, hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağları içeren ürünleri kullanın.
  • Saça şekil vermek için kullandığınız saç spreyi, wax, jöle gibi ürünlerin doğal olanlarını tercih edin ve sadece gerekli durumlarda kullanın. Bu ürünlerin günlük olarak kullanılması saçlarınıza zarar verecektir.

Saç Tarama Yıkama Ve Şekil Verme

Saç telleri çok ince ve hassastır. Saçlarınıza ne kadar kaba davranırsanız o kadar çabuk kırılır ve incelir. Bu noktada saç yıkama sıklığı ve saça şekil verme yöntemleriniz çok önemlidir. Saçlarınızı çok sık yıkamanız saçlar için sağlıklı yağların oluşumunu engeller ve bu da saç tellerinizin zayıflamasına neden olur. Saçlarınızı olabildiğince seyrek aralıklarla yıkayın. Haftada 3 yıkamayı geçmemeye özen gösterin. Bu sayede saçınız için gerekli olan yağlar oluşacak ve saçlarınız daha güçlü görünecektir.

Saçları yıkadıktan sonra kuruladığınız havlu da saçların kırılmasına ve dökülmesine neden olmaktadır. Sert yüzeyli bir havlu yerine daha yumuşak ve sadece kafanızdaki fazla suyu alan bir havlu ile kurulama yapmak yeterlidir. Saçlarınıza ne kadar nazik davranırsanız saçlarınız o kadar zor kırılacaktır.

Saçınızı taradığınız tarak da bazı durumlarda saça zarar verebilmektedir. Özellikle ince telli fırçalar, saçların kopmasına ve dökülmesine neden olur. Saç taramak için daha kalın aralıklı tarakları tercih edin. Bu sayede saçlarınız zarar görmemiş olur.

Saçlarımızı kurutmak için kullandığımız fön makinesi, saç maşası gibi sıcaklık veren makineler saçlarımız için büyük tehlike oluşturmakta. Bu cihazların uyguladığı ısı saçlarımızın incelmesine neden oluyor. Duştan sonra saçlarımızı saç kurutma makinesiyle kurutmak yerine, yumuşak bir havluyla kurutmayı tercih etmeliyiz. Isı saçlar için çok zararlıdır. Bu tür makinelerden çıkan ısının yanı sıra güneş ısısı da saçlarımıza büyük ölçüde zarar vermektedir. Güneşli havalarda çok dışarıda kalmamız gereken durumlarda, kafamıza bir şapka takmamız saçlarımızı korumamız için güzel bir uygulama olacaktır.

Saç Boyası

Saçlarımızı doğal rengiyle kullanmak saç sağlığı açısından çok önemlidir. Saça uygulanan renk açma, boya gibi işlemler saçlarımızın en büyük düşmanlarındandır. Mümkün olduğu sürece bu işlemlerden uzak durmak sağlıklı saçlar için önemli bir faktördür. Kuaföre gittiğimiz zaman sadece saçlarımızın kırıklarını aldırmak, saçlarımızın sağlıklı uzamasını sağlayacaktır.

Beslenme Alışkanlıkları

Vücudumuzun her organında olduğu gibi, saçlar için de sağlıklı beslenme önem teşkil etmektedir. Sağlıklı beslenen vücudun her organı gibi saçları da sağlıklı olacaktır. Hacimli ve kalın telli saçlar için beslenme alışkanlıklarını değiştirmek atmanız gereken ilk adımdır. Özellikle sigara, alkol gibi maddeler saçlara çok zarar verir. Bol bol C vitamini, protein alımı saçlarınızın daha güçlü ve sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

Vitamin Takviyeleri Ve Doğal Saç Maskeleri

Vitaminler vücudumuz için ne kadar önemliyse saçlarımız için de o derece önemlidir. Özellikle C vitamini saç sağlığı için çok önemli bir vitamindir. Beslenme alışkanlıklarımız sonucunda yeterli vitamin miktarlarına ulaşamıyor olabiliriz. Bu noktada yapılması gereken, dışarıdan ek vitamin takviyeleri almaktır. Doğal olarak üretilen vitamin takviyelerini tercih etmeniz bu noktada önemlidir. Piyasada satılan binlerce farklı vitamin takviyesi olmasına rağmen her vitamin takviyesine doğal diyemeyiz.

Bir diğer bakım önerimiz ise saça uygulanan doğal saç maskeleridir. Bu maskeleri dışarıdan almayacaksınız. Evde bulunan malzemelerle kendimiz hazırlayacağız. Özellikle içeriğinde yumurta sarısı, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı gibi doğal malzemeler içeren maskeler saçlarımıza hacim ve parlaklık kazandıracaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap