İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Cildi Sıkılaştıran Doğal Maske Yapımı

Cildi Sıkılaştıran Doğal Maske Yapımı

Cildi Sıkılaştıran Doğal Maske Yapımı

Belirli bir yaşa gelen insanların en büyük problemlerinden birisi ciltlerindeki başlayan gözle görülür yıpranmalardır. Bu yıpranmalar kendini lekeler ve kırışıklıklar olarak göstermektedir. Her bakımlı insan da bu yıpranmalardan kurtulup daha genç bir görünüme kavuşmak için çabalamaktadır. Bu yazımızda rutin cilt bakımlarına ek olarak evde uygulayabileceğiniz basit bir maske yapımı hakkında bilgi vereceğiz.

Evde doğal ürünlerle yapılan maskeler, kremler satın aldığınız hazır ürünlerden daha faydalı ve daha doğaldır. Cilt bakımında kullanılan ürünlerin hepsini evdeki malzemelerimizle yapmamız mümkün. Bu yazımızda anlatacağımız cildi sıkılaştıran doğal maskemizi de evde bulunan malzemelerle kolayca yapabileceksiniz.

Maskemiz için kullanacağımız malzemeler yumurta ve limondan ibaret. Bunlara ek olarak yüze destek olması açısından peçete kullanacağız.

Öncelikle yumurtanın beyazını ve sarısını iki farklı kaba ayırarak işleme başlayalım. Ayırdığımız yumurta beyazı ve sarısına ikişer damla limon ekledikten sonra uygun bir araçla malzemelerimizi ayrı ayrı kaplarda çırpmaya başlıyoruz. Çırpma işlemi esnasında yumurta beyazı köpürecektir. Bu köpürme işlemi istediğimiz bir durum. Yumurta beyazı iyice köpürene kadar yaklaşık 10 dakika çırpmaya devam ediyoruz.

Malzemelerimiz artık kullanıma hazır. İçerisinde çok az miktarda limon içeren yumurta beyazımızdan uygun bir fırça yardımıyla yüzümüze sürüyoruz. Yanımızda hazır olarak beklettiğimiz peçetelerden sürdüğümüz yerlere, tıpkı kağıt yapıştırır gibi yapıştırıyoruz. Yumurta yapışkan bir malzeme olduğu için peçeteler yüzünüze kolayca yapışacak. Yapıştırdığımız peçetelerin üzerine tekrar fırça yardımıyla yumurta beyazından sürüp kurumasını bekliyoruz. Bu işlemi bir kaç kere arka arkaya tekrar ederek yüzümüze daha fazla yumurta beyazının nüfus etmesini sağlıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, sürdüğümüz yumurta beyazının kurumasını bekledikten sonra tekrar bir kat daha sürmek. İşlemlerin toplamda 20 dakika sürmesi yeterlidir. Yumurta beyazı iyice kuruduktan sonra yüzümüzde bir gerginleşme olduğunu farkedeceksiniz. Yüzümüzü sıkılaştıran bu işleme peçetelerin kenarından tutup çıkarmak suretiyle son veriyoruz. Yumurta beyazlıkları yüzümüzde belirgin bir şekilde görülecek.

Yüzümüzü hiç yıkamadan yumurta sarısıyla hazırladığımız karışımımızı da yüzümüze bir fırça yardımıyla sürüyoruz. Olabildiğince bol yumurta sarısı sürebilirsiniz. Karışım yüzümüzde kuruduktan sonra soğuk suyla yıkayarak yüzümüzü kullandığımız malzemelerden arındırarak işlemi bitirmiş oluyoruz. Yumurta akı maskesi cildimizi sıkılaştırmasının yanı sıra siyah noktaların temizlenmesinde de etkili bir maske türüdür. Kuru ya da yağlı ciltler için uygundur.

İşlemlerden sonra kullandığınız nemlendirici kremi ya da başka bir nemlendiriciyi kullanarak yüzünüzü nemlendirmeyi unutmayın. Cilt bakımında en önemli noktalardan birisi cildi sürekli nemli tutabilmektir. Nemlendirme işlemi için nemlendirici kremler uygun çözümlerdir.

Bu işlemi 10 gün boyunca yatmadan önce uygularsanız cildinizde gözle görülür iyileşme göreceksiniz. Önemli olan yumurta maskesi işlemini her gece ve belirtilen süre boyunca uygulamanızdır.

9.9110
9.9Ortalama Puan
Yazı Hakkında

 • Faydalı
  9.8
 • Doğal
  10
 • Kolay Erişilebilir
  9.9
Yorum Yap

Yorum Yap