1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Borsada Neye Yatırım Yapmalı?

Borsada Neye Yatırım Yapmalı?

Borsada Neye Yatırım Yapmalı?
1

Borsada işlem gören yatırım araçlarından hangisine yatırım yapacağınızı seçmek zor bir durum. Borsada neye yatırım yapmalı sorusu, borsaya ilgisi olan herkesin merak ettiği bir sorudur. Borsa konusunda merak edilen tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Borsada birbirinden farklı yatırım araçları bulunur. Sanıldığının aksine sadece hisse senetleri yoktur. Yüksek bir işlem hacmine sahip olduğundan hisse senetleri daha yaygın bir araçtır. Borsanın kuruluş yıllarına doğru gittiğimizde tarım ürünlerine kadar işlem gördüğünü gözlemleyebiliriz. Hisse senetleri, tahvil, bono, emtialar ve daha bir sürü menkul kıymet yatırım aracı bulunur. Birden fazla yatırım aracı kullandığınız taktirde riskiniz azalacaktır. Daha yüksek kar elde edebilirsiniz.

Yatırımları yapabilmek için öncelikle borsayı tanımak ve doğru hamlelerin nasıl yapıldığını bilmek gerekir. Borsada piyasa birçok dış etkenden etkilenerek fiyatlarını ayarlar. Bu fiyat ayarlamaları ülkenin ekonomisine ve ulusal ve politik gelişmelerine bağlıdır. Hisse senetlerini ise şirket içi yaşanan sıkıntılarda etkileyebilir. Her ülke kendi içerisinde borsasını oluşturur. Her ülkenin borsası küresel borsa olarak tanımlanır.  Bu sayede dövizinde borsası yapılabiliyor.

HİSSE SENETLERİ İLE BORSADA YATIRIM

Birikmiş paramızı değerlendirmek için hisse senedi akıllıca bir yöntem. Gencinden, yaşlısına herkes bu yöntemi seçmektedir. Paranız ister az olsun ister çok. İstediğiniz lot kadar yatırım yapabilirsiniz.  Hisse senetlerinin uzun vadede en çok kar getiren araç olduğu araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Kısa vadeli dönüş bekleyenler hisse senetlerinden kesinlikle uzak durmalıdır. Hisse senetleri uzun vadede yatırımcısının yüzünü güldüren garanti yatırım araçlarıdır.

TAHVİL İLE BORSADA YATIRIM

Anonim şirketlerin çıkarttığı kıymetli evraklara tahvil denir. Tüm tahviller aynı değerde piyasaya sürülür. Tahvillerin anapara vadesi bellidir. Vade geldiğinde borçlu olan şirket, borçlarını ödeyerek ilerler.  Şirketler ucuz ve uzun vadeli kaynakları tahviller sayesinde kazanır.

Tahviller şirketler tarafından çıkarıldığı gibi devlet tarafındanda çıkarılır. Riski çok yüksek olmayan devlet hazine tahvilleri birçok kişinin tercihi olmuş durumda. Yatırımcısına sabit gelir imkanı sağlar.

Tahvil yatırımına başlamadan önce bilmeniz gerek birkaç terim var.

Nominal değer; tahvilin vadesi bittiğinde yatırımcının eline geçen paradır.

Kupon oranı; nominal değer üzerinden hesaplanır.  Tahvil sahibinin alacağı faiz miktarıdır.  Kupon oranı ihraççılar tarafından belirlenir.

Vade;  son faiz ödemesinin yapılacağı tarihtir.  Tahvillerin vadesi en az 1 yıl olmalıdır.

BONO İLE BORSADA YATIRIM

Bono, değeri üzerinde yazan kambiyo senedidir. Emre yazılır ve kayıtsız şartız ödeme taahhüt edilir. Kira ve hizmet sözleşmeleri gibi para borcuna dayalı bir yatırımdır. Devlettin yönettiği hazine bonolarıda mevcuttur. Vadeleri en fazla 1 yıldır. Bu bonolar, devlet iç borçlanma senedi (DİBS) olarak adlandırılır. Vade bitiminde ödemeler yapılır.

EMTİALAR İLE BORSADA YATIRIM

Ticareti yapılan tüm mallara emtia denir. Emtialar;

 • Değerli madenler,
 • Sanayi materyalleri,
 • Tarım ve enerji ürünleri,
 • Altın,
 • Gümüş,
 • Petrol,
 • Bakır,
 • Alüminyum,
 • Çelik,
 • Buğday,
 • Pamuk,
 • Mısır,

Gibi yüksek işlem hacmine sahip ürünlerdir. Ülke ekonomisinde dalgalanma mevcutsa en güvenilir araç emtialar olacaktır. Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) olarak adlandırılır. Ticaret borsası tarafından denetlenir.

VARANTLAR İLE BORSADA YATIRIM

Borsada en riskli araçlardan biridir. Yatırılan paranın ya hepsini kaybedersiniz ya da 2-3 katını kazanırsınız. Varant, bir varlığın belli bir fiyatdan alım-satımının yapılmasına denir. Varantların belirlenmiş vadeleri vardır. Bu tarihe kadar işlem görürler.

KİRA SERTİFİKALARI İLE BORSADA YATIRIM

Kira sertifikaları, kiralama şirketleri tarafından yatırımcılara sunulan yatırım araçlarıdır.  Bu yatırım araçlarını kullanabilmek için tam anlamıyla olaya hakim olmalı, öğrenmeli ve nasıl işlem gördüklerini bilmelisiniz. Kendinize özgü bir strateji oluşturmanız yararınıza olacaktır. Kira sertifikaları, geçtiğimiz sene borsaya tabi olan yeni bir yatırım aracı. Kira sertifikaları risk oranı düşük bir yatırım aracı olduğu için yatırımcılar tarafından sıklıkla tercih edilen bir yatırım aracı olarak ön plana çıkıyor.

9.7110
9.7Ortalama Puan
Yazı Hakkında

 • Bilgilendirici
  9.8
 • Faydalı
  9.9
 • Yatırıma Yön Verici
  9.3
Yorum Yap

Yorum Yap