İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Bitcoin Neden Yükseliyor?

Bitcoin Neden Yükseliyor?

Bitcoin Neden Yükseliyor?
1

2009 yılında hayata geçirilen BitCoin projesi, BlockChain teknolojisinin hayatımıza girdiği ilk uygulama olarak göze çarpıyor. BlockChain, kelime anlamı olarak blok zincir anlamına geliyor ve eldeki verileri bloklar halinde tutması sebebiyle bu ismi alıyor. BlockChain altyapısı yıllar önce tanıştığımız torrent mantığıyla hemen hemen aynı teknolojiyi kullanıyor. Bu yapıda merkezi bir kontrol yapısı bulunmazken, ağa dahil olan herkes kontrolcü olarak görev almış oluyor.

BitCoin de bu nedenle herhangi bir merkezi denetleme organına bağlı olmadan işlem görüyor. Günümüzde finans sistemi tamamen merkezi kontrole dayalı ve bu finansal enstrümanlar merkezi bir yapı tarafından kontrol ediliyor. Örnek vermek gerekirse FED gibi kuruluşlar bu anlamla merkezi kontrol yapısı rolünü üstleniyor. BitCoin’i Dolar, Euro gibi paralardan ayıran en büyük özelliği de bu merkezi yapılardan bağımsız çalışması.

Diğer bir nokta ise BitCoin’in sınırlı bir sayıda üretilecek olması. Bu yapısı nedeniyle altın, gümüş gibi değerli madenlere çok benziyor. Sınırlı üretime sahip olacak olması da BitCoin’in değerini artıran en önemli nedenlerden biri olarak göze çarpıyor.

Son günlerdeki bu hızlı yükselişinin nedenini sınırlı üretimine bağlamak çok mantıklı değil tabiki de. Bu hızlı yükselişin sebebi, BitCoin’in bilinirliğinin artmış olması olarak düşünülüyor. Geçen seneye oranla daha çok insan tarafından biliniyor ve bu bilinirlik çok hızlı bir şekilde artıyor. İnsanların BitCoin’i öğrenmesi de doğal olarak talebi artırıyor. Geçen sene 1000$ civarında alıcı bulan BitCoin şu günlerde 8000$ civarında işlem görüyor.

Uzmanların BitCoin hakkında farklı görüşleri bulunmakta. Büyük bir kesim BitCoin’in bir dolandırıcılık olduğunu savunurken, başka bir kesim ise BitCoin’i geleceğin para birimi olarak görüyor. Fiyatının bir anda yerlere çakılacağını düşünenlerin olduğu gibi, yakın gelecekte 100.000$ seviyelerini göreceğini savunanlar da bulunmakta.

Yorum Yap

Yorum Yap