İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Araba Lastikleri Neden Siyahtır?

Araba Lastikleri Neden Siyahtır?

Araba Lastikleri Neden Siyahtır?
1

Otomobillerin yerle temasını sağlayan önemli araçlarından birisi de lastiklerdir. Lastikler, araçların yol tutuşu, viraj alma kabiliyeti gibi bir çok özelliği etkilemektedir. Lastikler her açıdan otomobil için önemli bir aksesuardır. Lastiklerin hep siyah olduğuna dikkat etmişsinizdir. Peki lastikler neden hep siyahtır? Başka renklerde üretilemez mi?

Otomobil lastiklerinin yapımında kullanılan en önemli malzeme kauçuktur. Kauçuk doğal ve suni olarak iki şekilde elde edilir. Suni kauçuk petrolden üretilir, doğal kauçuk ise kauçuk ağacından üretilir. Suni kauçuk petrol ürünü olduğu için rengi kahverengimsi ve siyahımsıdır. Kauçuk ağacından üretilen kauçuk ise şeffaf bir renge sahiptir. Otomobil lastiklerinde kauçuk yaklaşık olarak %60-80 aralığında kullanılmaktadır. Görevi sürtünme kat sayısını arttırarak otomobilin yol tutuşunu sağlamasıdır. Ama lastiğe siyah rengi veren malzeme kauçuk değildir. Peki nedir?

Otomobil lastiklerinde kullanılan bir diğer önemli malzeme ise istir. Evet bildiğiniz dumandan elde edilen is. İs simsiyah bir malzemedir. Ve lastiklerin siyah olmasını sağlayan en temel malzemedir. Öyle siyahtır ki elinize değdiği zaman çıkması çok uzun sürer. İsin otomobil lastiklerinde ki görevi ise dayanımı artırmaktır. Yani lastiklerin uzun ömürlü olmasını sağlayan malzemedir is. Eğer lastiklere is katılmaz ise lastikler çok kısa süre sonra yıpranacaktır. Yine lastikleri, kış lastiği yaz lastiği şeklinde ayırmamıza neden olan parametrelerden birisi de istir. Sadece kauçuk kullanılarak yapılan lastik mükemmel yol tutuşu sağlar ancak uzun ömürlü olmaz. Örnek vermek gerekirse F-1 yarışlarında neden sık sık lastik değiştirildiğini aklınıza getirebilirsiniz. Bunun sebebi, F-1 lastiklerinde isin oldukça az kullanılması ve lastiklerin büyük oranda kauçuk içermesidir. Yol tutuşu mükemmeldir ama lastikler o oranda da kısa ömürlüdür.

Peki renkli lastik yapılamaz mı? Tabi ki yapılabilir. Hatta çocuk bisikletlerinde renkli lastikler kullanılmaktadır. Bu lastiklerde is yerine çeşitli boyalar kullanılıyor. Ancak bu lastiklerin çok fazla yol yapmaması ve taşıdığı yük dikkate alınınca lastiklerin yıpranması da o oranda az olmaktadır. Yani bir otomobil lastiği kadar yüke ve uzun yola maruz kalmadıkları için is kullanımını oldukça düşürmek mümkün oluyor.

Yorum Yap

Yorum Yap